2014. máj 14.

Hogyan tesz beteggé a félelem?

írta: nicku
Hogyan tesz beteggé a félelem?


Még mielőtt megijednél, hogy ez is valami ezotéria gyanús poszt lesz, megnyugtatlak, nem lesz az. Ezt a cikket Lissa  Rankin írta, aki orvos,  csak kiegészítettem azokkal a gondolatokkal amit én is átéltem a Tanúk között. A cikk arról szól, milyen hatása van a hosszan tartó stressznek a testedre.


Félelem mindenhol

A félelem körbevesz bennünket, és sokakat teljesen ural pillanatról pillanatra, nap nap után. A legjobban pedig attól félünk, amik ellen nem tehetünk semmit.

Neked is vannak félelmeid? Amíg Tanú voltam, féltem Armageddontól. Vártam, de féltem is tőle. Attól féltem, hogy nem tettem meg minden tőlem telhetőt azért, hogy én is ott élhessek az új világban. Tudom, ettől nagyon sok Tanú fél, nem én voltam az egyetlen.

Az is stresszben tartott, hogy megfeleljek minden  elvárásnak : "Timóteusnak „a szót”, vagyis Isten üzenetét kellett prédikálnia. Pál még ezt is írta neki: „Tégy meg minden tőled telhetőt, hogy helyeselten mutasd be magadat az Istennek, mint olyan munkás, akinek nincs miért szégyenkeznie, aki helyesen használja az igazság szavát” (2Timóteus 2:15)."- wo2 1/1 16.old. 11.bek.
"Szíved vajon arra késztet, hogy tégy meg minden tőled telhetőt a tanúskodásban, mielőtt eljön a vég?"- w97 3/1 11.old. 8.bek.
"Csak Jehova és Krisztus Jézus képes pontosan megítélni, hogy megtettük-e azt, amit egy kereszténynek meg kell tennie Pál apostol szavai szerint: „Tégy meg minden tőled telhetőt, hogy helyeselten mutasd be magadat az Istennek, mint olyan munkás, akinek nincs miért szégyenkeznie, aki helyesen használja az igazság szavát” (2Timóteusz 2:15; 2Péter 1:10; 3:14)."- w05 6/1 19.old. 16.bek.- Bár a cikk végig arról szól, hogy Jehova nem a mennyiséget nézi, mégis dőlt betűvel szedi az ominózus szavakat.

A feladatok jó megoldásáról és a pódiumon való megtartásáról már nem is beszélek.

Nem tudom mások hogyan élték meg ezeket, de engem állandó stresszben tartott, ami hasmenést, erős szívdobogást, gyomorfájást, izzadást, állandó kimerültséget eredményeztek.  Amióta nem félek Armageddontól és nem kell megfelelnem a szervezet elvárásainak, sokkal jobban vagyok. Ezek a tüneteim megszűntek.

Innentől a cikk:

" Tudtad, hogy a félelem még a dohányzásnál, ivásnál, az egészségtelen ételeknél, vagy az ellustult életmódnál is ártalmasabb az egészségedre?


A félelmet okkal tapasztaljuk meg. Védelmet jelent számunkra, amikor egy medve üldöz bennünket, a félelem-válasz kiváltja a szervezet "küzdj vagy menekülj" működését, így gyorsabbak lehetünk a medvénél.

De van egy hír a számodra. Nincsen medve. Mindez a fejedben, a testedben van. Íme hogyan.

A szervezet stresszválasza

Az agyi veszélyközpontod (amygdala) egy számítógép, mely megmondja a különbséget a téged üldöző medve, és a kevésbé életveszélyes félelmek között. Amikor az agyad regisztrálja a félelem érzését - legyen az a szeretett ember elutasításától, az állásod otthagyásától, vagy a pénz elvesztésétől való félelem - ezek eljutnak egy kapcsolóhoz, ami elindítja a hipotalamusz-hipofízis- mellékvesekéreg (HPA) tengelyt, aktiválja a hipotalamuszt, és kibocsátja a kortikotropin-felszabadító faktort (CRF) az idegrendszerbe. A CRF stimulálja az agyalapi mirigyet, ez prolaktin kiválasztást, és adrenokortikotróp hormon növekedést okoz (ACTH), amelyek serkentik a mellékvesét, és ez cortisol felszabadulását okozza, melynek az a feladata, hogy segítse fenntartani a szervezetben a homeosztázist, amikor az agy félelmet tapasztal, és azt fenyegetésnek feltételezi - mint a medve - mint egyértelmű és jelenidejű veszélyt.

Amikor félsz, agyi veszélyközpontod a szimpatikus idegrenszert is bekapcsolja (a "küzdj vagy menekülj" válasz), mely kiváltja a mellékvesékben az adrenalin és noradrenalin felszabadulását, amelyek megnövelik a pulzust, a vérnyomást, és más fiziológiai reakciókat is befolyásolnak. Ezen hormonok kiválasztása anyagcsere változásokhoz vezet az egész szervezetben.

A gyomor és bélrendszerbe, a kezekbe és a lábakba vezető vérerek összehúzódnak, miközben a szívhez vezető véredények, a nagy izomcsoportok és az agy kitágulnak, hogy elsősorban vért juttassanak azokhoz a szervekhez, melyek segítenek kijutni a vészhelyzetből. A pupillák kitágulnak, így több fény juthat be. Az anyagcsere felgyorsul annak érdekében, hogy kizökkentsen egy energialökettel az eltárolt zsírok lebontásával és glükóz véráramba juttatásával. A légzés fegyorsul, és a hörgők kitágulnak, hogy több oxigén juthasson be, az izmok megfeszülnek és készen állnak rá, hogy elfuss a medve elől.

A gyomorsav megnövekszik, és az emésztőenzimek lecsökkenek, ami gyakran nyelőcső összehúzódáshoz, hasmenéshez vagy székrekedéshez vezet. A kortizol elnyomja az idegrendszert, hogy csökkentse a gyulladást, amely a medve támadása okán kialakuló sérüléssel járna együtt. A szaporodás kikapcsolásra kerül (a szex luxus, amikor egy medve van a közeledben!)

Nincsen medve

Alapjában véve, ha egy medve támad, a tested figyelmen kívül hagyja az alvást, az emésztést és a szaporodást, miközben a futásra, a légzésre, a gondolkodásra, az oxigén és energia szállítására összpontosít, ahol ezt szükségesnek tartja annak érdekében, hogy védve legyél. Amikor félsz, hogy pénzt veszítesz, hogy elutasítanak, vagy nem sikerül egy vállalkozás, a szervezet nem veszi észre, hogy nincsen medve. Csak bekapcsolja a fiziológiai stresszválaszt, és idővel, amikor ez a stresszválasz ismétlődően beindul, a természetes biológiai válasz valójában többet árt, mint használ.

Itt jön a csavar

Amikor a tested stresszválaszban van, nem tudja megjavítani önmagát. A testi funkciók minden nap leállnak, de csak akkor tudják javítani magukat, ha a test fiziológiailag kikapcsolt állapotban van. Amikor a stresszválasz ismétlődően kiváltott, a szervek tönkremennek, és a szervezet nem tudja kijavítani őket. A természetes módon létrejövő rákos sejteket, melyeket általában az immunrendszer pusztít el, szaporodni hagyjuk. A krónikus károk az emberi testben együttesen fejtik ki hatásukat, és a vége betegség lesz.

Nem kell, hogy így legyen

A test tudja, hogyan kell pihennie egy tudományosan is bizonyított ellensúlyozó relaxációs válasszal. Amikor a tudatos előagy pozitívan gondolkodik és érez olyan dolgokról, mint a szeretet, kapcsolat, intimitás, öröm és a remény , a félelmetes érzelmek eloszlanak, és a hipotalamusz leállítja a stresszválaszok kiváltását. Amikor optimizmust és bizakodást érzel, szeretetet és támogatást, a szakmai illetve a kreatív életed áramlását, lelkileg megérintett valaki, vagy szexuálisan kapcsolódsz egy másik személyhez, a relaxációs válasz veszi át a stresszválasz helyét.

A félelem fogékonnyá tesz a betegségekre és nehézzé teszi a gyógyulást.

A szeretet, a hit és az öröm megelőző orvosság, és nagyon hatékony kezelés.

Amikor a test ellazul, a szimpatikus idegrendszer kikapcsol. A kortizol és az andrenalin, ami az idő múlásával károsítja a szervezetet lecsökken, a paraszimpatikus idegrendszer helyettesíti. Az immunrendszer visszaáll, és a test megkezdheti a természetes önjavító folyamatait.


Íme, az elméd képes meggyógyítani a tested, és ez nem egy New Age-es metafizikai dolog. Ez egyszerű fiziológia."

Forrás:
http://ujvilagtudat.blogspot.hu/2013/10/hogyan-tesz-betegge-felelem.html

http://wakeup-world.com/2013/10/16/how-fear-makes-you-sick/
Szólj hozzá

betegség stressz félelem