Hogyan működnek a szekták?
A szekták kívülről csodálatosnak tűnnek, belül azonban roppant manipulatívak. A szektavezetők elszántan küzdenek azért, hogy rávegyenek a csatlakozásra. Az engedelmességedre, az idődre és a pénzedre pályáznak. A szekták kifinomult elmekontroll és toborzási technikákat alkalmaznak, amelyek az idők folyamán egyre csiszoltabbak lettek.
Óvakodj attól, hogy azt hidd, Te immúnis vagy a szektákra - szerte a világon több millió olyan ember van, akik korábban azt gondolták magukról, nem fogékonyak az ilyesmire, és mind a mai napig nem tudják, hogy egy szekta tagjai!
Ahhoz, hogy felismerj egy szektát, tudnod kell, hogyan is működnek, és meg kell értened azokat a technikákat, amelyeket alkalmaznak. Ez a cikk pontosan erről szól – hogy megtanítsa neked ezeket technikákat. A szektavezetők nem akarják majd, hogy ezt elolvasd, de mindenképpen olvasd el. Ha egyszer már megérted, hogyan működnek a szekták, könnyebben fogod felismerni és elkerülni a szekták toborzó embereit, és megvédeni a családodat, barátaidat.
Először is, számoljunk fel néhány tévhitet a szektákkal kapcsolatban!
A szektákkal kapcsolatos tévhitek
A szektákat könnyű kiszúrni, a tagok fura ruhákat viselnek és kommunákban élnek.
Nos, néhány esetben ez igaz, a többségük azonban hétköznapi ember, mint te vagy én. Házakban élnek. Ugyanolyan ruhákat viselnek. Ugyanolyan ételeket esznek. A szektavezetők nem akarják, hogy tudj arról, hogy éppen egy szekta toboroz be a tagjai közé, ezért a toborzókat arra utasítják, hogy öltözzenek, beszéljenek és viselkedjenek olyan módon, hogy feloldódj. Az egyik szekta külön kifejezést használ ennek leírására: „being relatable” (leegyszerűsítve: kelts rokonszenvet!)
A szekták gyenge, fura és érzelmileg instabil emberekkel vannak tele.
Ez nem igaz. Sok szektatag kifejezetten intelligens, vonzó és jól képzett. Valójában mindenféle karakterű ember belegabalyodhat egy szektába. Közös jellemzőik egyike, hogy életüknek egy olyan szakaszában toborozzák be őket, amikor mély ponton vannak – erről később többet.
A szekta csak egy rakás ütődött vallási fanatikus gyülekezete.
Ez egy gyakori tévedés, hogy az emberek azt hiszik, a szekták kizárólag vallási jellegű csoportok. Az „elmekontroll szekta” modern fogalma minden olyan csoportot magában foglal, amely elmekontrollt gyakorol a tagjai felett és olyan, körmönfont toborzási technikákat alkalmaz, amelyeket ez a cikk bemutat. Egy adott vallás hitrendszerét gyakran ferdítik el úgy, hogy ezen a technikák alkalmazásának szolgáljanak alapul, de ettől még maguk a technikák azok, amik a szektát szektává teszik. Egy szabad társadalomban az emberek abban hihetnek, amiben akarnak, de a legtöbben egyetértenének azzal, hogy az már nem helyénvaló, ha egy ember megpróbál átvágni és irányítani másokat.
„A szekták típusai” részben meg fogjuk vizsgálni a különböző jellegű szektákat, amikbe beleszaladhatsz.
A keresztények minden más csoportot szektának neveznek.
A keresztények lényegében azt vallják, hogy ha egy csoport kereszténynek mondja magát, de a tanításaiban lényegesen eltér a Biblia tanításaitól, akkor szekta. Ekként, ha egy buddhista csoport buddhistának is vallja magát, az nem szekta, míg az a ténylegesen buddhista csoport, amelyik kereszténynek tünteti fel magát, szekta. Jelen cikk nem ezt a megközelítést követi. Akkor hát, mi is a szekta?
Mi az a szekta?
Az elmekontroll szekta modern definíciója szerint minden olyan csoport, amely elmekontroll technikákat alkalmaz, és megtévesztéssel toboroz. Másként fogalmazva, a szekták megtévesztik az embereket, hogy csatlakozzanak, majd pszichikai nyomást gyakorolnak rájuk, hogy bent is maradjanak. Ez az a megfogalmazás, amellyel a legtöbb ember egyetért. Kivéve természetesen magukat a szektákat!
A szekták típusai
Vallási
Az olyan szekták, amelyeknek az alapköve egy adott hitrendszer, igen gyakoriak. Ez a hitrendszer lehet a klasszikus kereszténység, a hinduizmus, az iszlám vagy bármely más világvallás, de akár ki is alakíthatnak egy saját, önálló hitrendszert. Ami szektává teszi ezeket a csoportokat, az az elmekontroll alkalmazásának ténye, nem pedig az, amiben hisznek.
Kereskedelmi
Azokat a szektákat, amelyek a kereskedelmi haszonra épülnek, „a kapzsiság szektáinak” is nevezik. Azt ígérik, hogy ha csatlakozol, és követed a speciális sikerprogramjukat, akkor nagyon gazdag leszel. Gyakran a vezetőjüket mutatják fel példaként, és elmagyarázzák, hogy ha azt teszed, amit ő mond, akkor te magad is sikeres leszel. A kereskedelmi szekták elmekontrollt alkalmaznak annak elérésére, hogy ingyen dolgozz nekik, és hogy kifizettessék veled a motivációs kazetták, videók, könyvek és szemináriumok végeláthatatlan sorát, amelyek állítólag arra lettek tervezve, hogy segítsenek téged a siker elérésében, de a rendeltetésük valójában az, hogy a szekta kontrollált miliőjét erősítsék, és folyamatosan fenntartsák a hitedet egy jóformán lehetetlen álomsiker elérhetőségének lehetőségéről. Azt természetesen sosem említik meg, hogy a vezetők bevétele elsődlegesen abból van, hogy eladják ezeket a motivációs anyagokat a csoport tagjainak!
Önsegítő és tanácsadó
Azok a szekták, amelyek fő profilja az „önsegítés”, a tanácsadás és az önfejlesztés, általában üzletembereket és vállalkozásokat céloznak meg. Azt állítják, hogy a képzéseik, szemináriumaik elvégzése révén a csapatod sikeresebb lesz. Hotelszobákba zárkózott üzletemberek szinte már vallásos indoktrinációnak vetik alá magukat, miközben furcsa játékokat játszanak, csoportfoglalkozásokon vesznek részt, és a legbensőbb gondolataikat osztják meg a csoporttal. Ha egyszer elvégeztél egy tanfolyamot, azt mondják, el kell végezned a haladó szintű tanfolyamot is, ami természetesen többe kerül, mint a legutóbbi. Ezek a szekták időnként arra is megkérnek, hogy önkéntes munkát végezz a részükre, és segíts a családtagjaid, barátaid és munkatársaid toborzásában. Ezek a csoportok erőteljes érzelmi megélések teremtésére specializálódnak, amelyeket azután arra használnak, hogy a szektához való kötődésedet erősítsék. A vallási felhangot olyan kifejezések mögé rejtik, amelyek nem hangzanak vallásosnak, és legtöbbször csak az egyes szemináriumok végéhez közeledve kerülnek a felszínre. Sok ember ment csődbe az ilyen típusú szektákhoz kapcsolódás miatt.
Politikai
A politikai ideák köré szerveződő szekták jól ismertek a történelemből. Hitler náci Németországa, vagy Sztálin kommunista CCCP-je klasszikus példái voltak a magas szinten megvalósított elmekontrollnak. Szűkebb körben a fehér és fekete felsőbbrendűségi elméletek hirdetői, a terroristák és egyéb lázadó csoportok gyakran alkalmazzák az elmekontroll egyes formáit, hogy tagokat toborozzanak, és aztán uralják őket.
Elmekontroll
Az elmekontroll olyan pszichológiai technikák összessége, amelyet a szektavezetők alkalmaznak a szektájuk tagjainak irányítása végett. A Cultwatch nem úgy tekint az elmekontrollra, mint egy mágikus eszközre, ami megfosztja az embereket a szabad akaratuktól. Másként fogalmazva, az elmekontroll nem csinál az emberekből valamiféle távirányítható robotot. Inkább olyan, tisztességtelen befolyásként értelmezhető, amelyet bújtatottan gyakorol a szekta a tagjai felett. Nem olyan, legyűrhetetlen erő tehát, mint amit idegen lények alkalmaznak a filmekben, hogy átvegyék az irányítást az emberek elméje felett, hanem inkább egy puskához hasonlítható. A szektavezetők az elmekontroll „puskáját” rászegezik a tagokra, és azt mondják: „Ha elhagysz minket, elveszíted az összes barátodat és a családodat!”, „ha nem idomulsz hozzánk, a pokolra jutsz”, vagy „ha nem adsz nekünk pénzt, a vállalkozásod elbukik”. Az elmekontrollt a szekták által alkalmazott különböző technikák sorozatára osztottuk fel. Ezek együttesen képezik az elmekontrollt.
Fortély
Egy szektába való toborzáshoz és annak működtetéséhez fortély szükséges. Miért? Mert ha az emberek előre tudnák, hogy milyen gyakorlataik és hittételeik vannak, akkor nem csatlakoznának. A szektáknak leplezniük kell a teljes igazságot egészen addig, amíg úgy nem gondolják, hogy készen állsz annak elfogadására. Képzeljük el például, hogy mi történt volna, ha a Heavens Gate szekta vezetője nyíltan és őszintén vallott volna a csoportról a toborzás alatt álló újoncainak: „Csatlakozz hozzánk, viselj furcsa ruhákat, kasztráltasd magad és igyál mérget!” - nem lett volna túl sok követője.
Kulcspont: Semmilyen tisztességes csoportnak nincs szüksége arra, hogy megtévesztéssel vegye rá az embereket a csatlakozásra. Egy szektának kifinomult, jól kipróbált marketingje van, ami elfedi, hogy milyen is valójában a csoport. Hallani fogsz róla, hogyan segítenek a szegényeknek vagy támogatják a kutatásokat, a békét vagy akár a környezetet. Fennen hangoztatják majd, hogy ők mennyire boldogok (és a szektában mindenki folyamatosan boldognak és lelkesnek fog tűnni, leginkább azért, mert megmondták nekik, hogy boldognak kell mutatniuk magukat, és bajba kerülnek, ha nem így tesznek). Azt viszont nem fogják elmondani neked, hogy pontosan milyen az élet a csoporton belül, vagy hogy miben is hisznek igazából. Ezeket a dolgokat lassan, fokozatosan mutatják be neked, apránként, így nem veszed észre a fokozatos változást, míg végül olyan dolgokat teszel, és olyasmiben hiszel, amiktől első hallásra a világból is kiszaladtál volna.
Elkülönülés
Egy egészséges vallásos szervezeten belül nem okoz problémát, ha átmész egy másik hasonló szervezetbe egészen addig, amíg az adott valláson belül maradsz, mivel a hitrendszer számít, nem pedig az adott szervezethez való tartozás. Ha például keresztény vagy, átmehetsz egyik egyházból a másikba, de attól még keresztény maradsz. A szektavezetők azonban azt mondják, csakis és kizárólag az ő szervezetükben lehetsz „megmentve” (vagy csak ott lehetsz sikeres). Egyetlen másik szervezet sem birtokolja az igazságot, mindegyik tévedésben van. Így nem a hitrendszer az, ami eldönti a jövődet, hanem a hitrendszer ÉS a tagságod az adott csoportban.
Kulcspont: Minden olyan csoport, amely azt állítja, hogy az ő szervezetükhöz kell tartoznod ahhoz, hogy meg lehessen menteni, majdnem biztos, hogy szekta! A szektavezetőnek el kell hitetnie veled, hogy sehova máshova nem mehetsz úgy, hogy meg légy mentve, és ha valaha is elhagyod „az egyetlen igaz egyházat”, akkor a pokolra jutsz. Ez egy félelmen alapuló kontrollmechanizmus, amit arra terveztek, hogy benn tartson a szektában, a szekta vezetőinek pedig mérhetetlen hatalmat ad feletted. Ha te komolyan azt hiszed, hogy egy csoport elhagyása egyenlő Isten elhagyásával (vagy a sikeres élethez való egyetlen lehetőséged elveszítésével), akkor engedelmeskedni fogsz a szekta vezetőinek akkor is, ha nem értesz velük egyet, ahelyett, hogy megkockáztatnád a csoportból való kipenderítésedet. Ezt fenyegetésként használják, a félelmen keresztül irányítják a viselkedésedet. Jegyezd meg! Légy gyanakvó minden olyan csoporttal szemben, amelyik azt állítja magáról, hogy minden létező másiknál jobb. Meglehet, hogy egy vallásos csoport azt mondja, hogy ugyanazt a vallást követő más csoportok is rendben vannak, de ők azok, akik a legjobban megragadják az igazságot és felsőbbrendűek a többihez képest. Ez gyakran csak finomabb formája az elkülönülésnek. Ez az egyik olyan gyakorlata a szektáknak, amit az elején eltitkolnak. Kelthetik például elsőre azt a benyomást, hogy igaz kereszténynek, buddhistának, muszlimnak tartanak és csak utóbb fedik fel a valódi álláspontjukat.
Félelem és megfélemlítés
A szekta vezetőrétegét félni kell. A vezetőséggel való egyet nem értés az Istennel való egyet nem értéssel egyenlő. A szekta vezetői azt állítják, hogy közvetlen felhatalmazásuk van Istentől arra, hogy életed minden aspektusát irányítsák. Ha pedig a szekta nem vallásos jellegű csoportosulás, akkor a vezetőknek vagy a programnak a megkérdőjelezése akkor is a lázadás és az ostobaság jeleként értékelendő. Bűntudatkeltés, karaktergyilkosság és akaratot törő ülések.
- Bűntudatkeltést alkalmaznak, hogy irányítsanak. Az ok, ami miatt nem keresel elég pénzt, talán az, hogy „nem követed pontosan a programot”. Talán azért nem tudsz új tagokat toborozni, mert a „szíved önhitt és bűnnel telt”. Mindezeknek az oka sosem lehet az, hogy a program nem működik, vagy hogy a kipécézett személyeknek nyomós oka van arra, hogy ne csatlakozzanak. Mindig te vagy a hibás, mindig veled van a baj, ezért keményebben kell próbálkoznod! Ugyancsak komoly bűntudatot fognak benned kelteni, ha nem engedelmeskedsz a szekta valamelyik írott vagy íratlan szabályának. A karaktergyilkosság ugyancsak arra szolgál, hogy bűntudatot keltsenek benned. A karaktergyilkosság a fals érvelés egyik típusa, amit olyan emberek és csoportok használnak, akiknek valódi észérveik nincsenek. A karaktergyilkosság technikai elnevezése „Argumentum ad hominem” (=személy elleni érvelés, személyeskedés), és a következőképpen működik: Képzeld el az alábbi párbeszédet két férfi, Ford és Arthur között: Egy meg egy az három! - mondja Ford. Nem, azt nem hinném. Nézd: ha van egy valamid, meg még egy valamid, akkor összesen két valamid van, nem három. Megértem az álláspontodat, de észre kellene venned, hogy az egy meg egynek, amikor ebben a komplex számtartományban számoljuk, amit épp most találtam fel, majd gyököt vonunk belőle a Fibonnaci- sorozat számsorán kilencedik tangens összegével, az eredménye három! - állítja Ford győzedelmesen. Rendben, Ford téved, de nem ez a lényeg. A hangsúly azon van, hogy Ford Arthur érvelésére a saját további érvelésével válaszolt. Ez az egészséges módja az emberek és csoportok között egy-egy téma megvitatásának. Nézzük, hogyan alakult volna a beszélgetés, ha Ford a karaktergyilkosság eszközéhez nyúl: Arthur, én régebb óta vagyok matematikus, mint te. Hogy merészelsz egyet nem érteni azzal, amit mondok? Te nyilvánvalóan egy nagyon önelégült és beképzelt személy vagy. Én úgy gondolom, hogy azért nem értesz velem egyet, mert irigy vagy rám, és hogy őszinte legyek, Arthur, a lázadozásoddal nagyon megbántasz engem és sok más embert is. Mint látod, Ford nem válaszolt Arthur érveire, hanem magát a személyét támadta meg. Ha nem vagy tisztában a karaktergyilkosság működési mechanizmusával, ez is egy kiváló módszer arra, hogy kontrollt gyakoroljanak feletted.
Kulcspont: A karaktergyilkosság biztos jele a szektának.
A „megtörő ülések” olyan alkalmak, amikor egy, kettő vagy több szekta tag és a vezetők közösen támadják az illető személyét, néha órákon keresztül is. Néhány szekta egészen addig nem hagyja abba ezeket az üléseket, amíg az illető kontrollálatlanul sírni nem kezd.
Kulcspont: A szektatagok gyakran komolyan tartanak attól, hogy bármilyen módon megtagadják az engedelmességet vagy az egyetértést a vezetőséggel. Az egészséges szervezetek létét nem fenyegeti az, ha nyíltan megvitatják a felmerült problémákat. Szeretetbombázás és kapcsolatkontroll
A szekták tisztában vannak vele, hogy ha kontrollálni tudják a kapcsolataidat, akkor kontrollálni tudnak téged is. Akár tetszik nekünk, akár nem, mélyen hatással vannak ránk azok, akik körülvesznek minket. Amikor először jelenünk meg a szektánál, „szeretetbombázásban” részesítenek, és „rögtönzött barátokat” biztosítanak neked. Nagyszerűnek tűnik majd minden, hogyan is lehetne egy ilyen szeretetteljes csoport rossz?! Hamarosan azonban rájössz, hogy ha valaha is egyet nem értésedet fejezed ki velük szemben, vagy elhagyod a szektát, akkor elveszíted az összes „új barátodat”. Ez a kimondatlan fenyegetés hatással van a cselekedeteidre a szektán belül. Olyan helyzetekben, amik rendes esetben reklamálásra késztetnének, csak hallgatsz, mert nem akarod, hogy kiközösítsenek. Akárcsak egy egészségtelen párkapcsolatban, a szeretetet ki-be kapcsolgatják, hogy irányítsanak. A szekták ugyancsak megpróbálnak leválasztani a családodról és barátaidról, mert utálják, ha mások is hatással tudnak rád lenni. Az elmekontroll szekták úgy terelgetik az életedet, hogy maximalizálják a kapcsolatodat a szekta többi tagjával, és minimalizálják a kapcsolatodat a csoporton kívüli emberekkel, különösen azokkal, akik ellenzik a csoporthoz való tartozásodat. Kulcspontok: Óvatosan a rögtönzött barátokkal. Emlékezz, az igazi barátságok kialakulásához idő kell. Óvakodj azoktól a csoportoktól, amelyek megmondják neked, hogy kivel barátkozz, és kivel ne.
Információkontroll
Akik kontroll alatt tartják az információt, azok kontroll alatt tartják az embert. Egy elmekontroll szektában minden, a csoporton kívülről származó információ gonosznak tekintendő, különösen, ha a szekta ellen szól. A tagokat felszólítják, hogy ne olvassák el, vagy ne higgyenek az abban foglaltaknak. Csak a szekta által adott információ az igaz. Egy napjainkban létező szekta minden ellene szóló információt „üldöztetésnek”, illetőleg „spirituális pornográfiának” bélyegez, míg egy másik „hitehagyott irománynak”, és kiebrudal a csoportból, ha rajtakap, hogy olvasod. A szekták arra képezik ki a tagjaikat, hogy azonnal pusztítsanak el minden kritikus információt, amivel ellátják őket, és még csak meg sem fordul a fejükben, hogy a kritika esetleg igaz lehet.
Kulcspont: Ha egy csoport arra utasít, hogy ne olvass semmilyen kritikus információt a csoportról, az a szekta egy jele. A józan ész azt diktálja, hogy az olyan személy, aki nem vesz számításba minden elérhető információt, nem tud alapos döntést hozni. A rendelkezésre álló információ megszűrése, avagy hiteltelenné tétele nem aszerint, hogy mennyire igaz, hanem hogy mennyire áll összhangban a csoport hangoztatott eszméivel, a történelem során gyakran alkalmazott kontrollmechanizmus volt.
Kulcspont: Tisztességes csoportoknak semmi félnivalójuk nincs attól, hogy a tagjaik kritikus információkat olvassanak róluk.
Jelentésre épülő struktúra
Egy, a náci Németországhoz vagy a kommunista Oroszországhoz hasonló, elmekontrollt alkalmazó szektában óvatosnak kell lenned, hogy mit mondasz vagy teszel, mert „a falnak is füle van”. Mindenkit arra bátorítanak, hogy figyeljenek oda a „vívódó” testvérekre, és jelentsék a vezetésnek, amit tapasztalnak. Gyakran az átadott legbizalmasabb információkat is automatikusan jelentik a vezetésnek. Egyes szektavezetők ezek után a kapott információkat arra használják fel, hogy meggyőzzék a tagjaikat arról, hogy természetfeletti kapcsolatuk van, és a bennük bízó tag nem gyanítja, hogy milyen nagyon is természetes mechanizmus van a természetfeletti kinyilatkozások mögött. Egy elmekontroll szektában az emberek a valódi gondolataikat és érzéseiket elrejtik, és egy maszkot viselnek helyette, ami a tökéletes szektatag színében tünteti fel őket. Ez a maszk védekezés a vezetőség felé történő jelentések ellenében és az ellen, hogy megbüntessék őket, amiért nem érnek fel a szekta eszméihez (a szektatagok sosem érezhetik úgy, hogy felérnek azokhoz, mégis gyakran hiszik, hogy más tagok körülöttük igen, amikor valójában a többiek is ugyanúgy éreznek, mint ők.) Így aztán a tagokat arra képezik, hogy ne csak a kívülállókat tévesszék meg, hanem a társaikat is. Ritkán alakulhatnak ki közeli barátságok szektákban, és ha mégis kialakulnak, a szekta vezetői ezt fenyegetésként látják, és szétválasztják azokat az embereket egymástól. Semmi sem engedhető meg, ami erősebb, mint a szekta tagjának a csoport és annak vezetői felé való elkötelezettsége.
Kulcspont: Az általad bizalmasként kezelni elvárt információt jelentik a vezetőségnek? Ha igen, akkor szektáról van szó.
Időkontroll Az elmekontroll szekták úgy lekötik a tagjaikat a különböző találkozókkal és tevékenységekkel, hogy túl fáradtak és elfoglaltak lesznek ahhoz, hogy elgondolkodjanak a kötődésükön. Az időkontroll egyben arra is szolgál, hogy bebetonozza a tagot a megteremtett szektamiliőbe, és távol tartsa őt a családtagjaitól és barátaitól.
Kulcspont: A vége-hossza nincs találkozók és kötelezettségek a szekta jelei.
Elme kontroll technikák
Együttesen képezik az elmekontrollt. Ne feledd, hogy az emberek nem tökéletesek, de ha folyamatosan alkalmazzák ezen technikákat rajtad, akkor nagyon valószínű, hogy egy szektával van dolgod.
A szekták toborzási technikái
Íme, néhány figyelmeztető jel, ami arra utal, hogy egy szekta próbál betoborozni a tagjai közé: Nagy hírveréssel rendezett találkozók
Ahelyett, hogy nyíltan elmondanák, miben hisz a csoport, vagy miről szól a programjuk, kötni fogják az ebet a karóhoz, hogy csak akkor értheted meg jól, ha elmész egy csoportmegbeszélésre. Ott aztán körülötted mindenki olyan lelkesnek fog tűnni, hogy kialakul benned az érzés, hogy veled nincs rendben valami. Olyan közeget teremtenek, ahol kényelmetlenül fogod magad érezni, és az egyetlen módja, hogy te is kényelmesen érezd magad ott, az az, ha csatlakozol. Ez a csordaszellem nyomásának alkalmazása.
Intenzív, kíméletlen nyomásgyakorlás
Folyamatosan hívogatnak. Eléd mennek az iskoládnál vagy munkahelyednél. Rábeszélnek, hogy csak egy órácskára menj el, és utána belevisznek egy hosszas tanulmányozásba, találkozóba vagy beszélgetésbe. Muszáj fenntartaniuk a nyomást, különben kibillennél az elmekontroll miliőjéből, amibe próbálnak beolvasztani.
Külön kihangsúlyozzák, hogy ők nem szekta.
Ez egy megelőző csapás a családtagok és barátok figyelmeztetése ellen, amiről pontosan tudják, hogy jönni fog. Valójában néhány szekta odáig is elmegy, hogy azt mondják, a Sátán majd megpróbál eltántorítani téged akként, hogy a családtagjaidat és barátaidat küldi ellened azzal, hogy mondják azt, hogy ez egy szekta. Ezen taktika alkalmazásánál egyfajta előcsomagolt logika jelenik meg az újonc elméjében - a “Sátán ügynökei” valóban jönnek, és azt mondják neki, hogy ez egy szekta. Így, mivel a csoport helyesen jósolta meg, mi fog történni, a csoportnak igaznak kell lennie! A lényeg: ha bármely csoport azt állítja magáról, hogy nem szekta, illetőleg, hogy néhány ember azt mondja róluk, hogy szekta, akkor az ég szerelmére, járj utána, hogy miért mondják azt!
Kulcspont: Tájékozódj a csoportról a csoporttól függetlenül. Különösen óvatosnak kell lenned olyan időszakokban, amikor sebezhető vagy Intő jelek:
inkább empirikus, mint logikus
álbarátok
nyomásgyakorlás a világ végével
nyomásgyakorlás, hogy őrült dolgokat tegyél
titkos tudás
Fő figyelmeztető jelek:
- Egyetlen karizmatikus vezető
- Az emberek állandóan boldognak és lelkesnek tűnnek. Különösen, ha felfedezed, hogy utasították őket, hogy így viselkedjenek a potenciális új tagok toborzása céljából.
- Rögtönzött barátok
- Ha megmondják, kivel beszélhetsz/tarthatsz kapcsolatot, és kivel nem
- Rejtve tartják, hogy mit tanítanak
- Azt mondják, ők az EGYETLEN igaz csoport, illetve a legjobb, hát miért is mennél máshová?
- Nagy hírveréssel rendezett találkozók - inkább gyűlésekre hívnak, minthogy elmondják, miről szól, amit reklámoznak
- Inkább empirikus, mint logikus
- Pénzt kérnek el a következő szintért
- Néhány szekta tagjai ajtóról ajtóra járnak olyan időszakokban, amikor a nő egyedül van otthon. Úgy vélik – és ez meglehetősen szexista -, hogy a nőket könnyebb betoborozni, és ha egyszer már bent vannak, akkor sokkal könnyebben becsábítható a férjük vagy élettársuk is.
- 11. Azzal magyarázzák, hogy pénzt kérnek az emberektől, hogy máskülönben nem értékelnék, amit kapnak. Ez természetesen egy elég buta érv, hisz számtalan ember képes értékelni olyan dolgokat is, amikért nem kellett fizetnie.
Járj utána jobban!
Az Internet legyen az első állomás, ha a csoportnak, ami iránt érdeklődsz, vagy amihez kötődsz, nyoma van az Interneten. A nagyobb szekták zöme említésre kerül a szektaellenes oldalakon, mint amilyen a Cultwatch, és általában sok korábbi tag is megosztja a szektához kötődő történetét az Interneten.
Kulcspont: Különösen ragaszkodj ahhoz, hogy felmenj az Internetre, ha a vezetőid arra biztatnak, hogy ne tedd! Sok nagyobb szekta kifejezetten utálja az Internetet, mert általa a tagok olyan információkhoz jutnak, amelyeket felforgatónak vagy gonosznak kiáltanak ki. A www.cultwatch.com egy jó kiindulópont, itt információkat találhatsz a szektákról, illetőleg linkeket más szektaellenes oldalakhoz. A keresőoldalak használata ugyancsak ajánlott, írj be a csoporthoz kötődő kulcsszavakat, úgymint a csoport neve, a vezetők vagy az alapítók neve, a csoport által használt könyvek címe vagy egyéb, jellemző szavak, amelyeket a csoport használ. Ha a csoport új vagy túl kicsi ahhoz, hogy az Interneten híre ment volna, akkor olvass történeteket más olyan emberektől, aki elmekontrollt alkalmazó szektákban voltak. A sémák ismerősnek tűnnek majd. Ha még mindig bizonytalan vagy, írj egy e-mailt nekünk a www.cultwatch.com-ra, elmondunk mindent, amit a témában gondolunk.
Másfelől megközelítve
Keress rá a csoport régebbi publikációira. A régebben alapított szekták gyakran jósolták meg a világvégét, vagy épp jelentősen megváltoztatták hiedelmeiket, mivel a korábbi publikációik veszélyessé váltak számukra. Némelyiküknél ezekkel a változásokkal kapcsolatban könyveket is megjelentettek.
Kemény eladás
A kereskedelmi jellegű szekták leggyakoribb megjelenési formái a kemény eladást alkalmazó szervezetek. Ezek a csoportok látszólag azzal keresnek pénzt, hogy termékeket adnak el a kereskedelmi cégük útján, de valójában úgy jutnak pénzhez, hogy termékeiket és a motivációs csomagjaikat a szervezet tagjainak adják el. Az elmekontroll használatával a kereskedelmi erejüket, és ekként a nyereségüket akarják növelni és szinten tartani. Néhány név ezen rossz hírű csoportok közül a nyilvánosság számára is ismert, így a toborzóiknak nagyon rafináltnak kell lenniük. Felhívnak, és felkérnek egy találkozóra, hogy megvitassanak veled egy „üzleti lehetőséget”, vagy egy új “Kereskedelmi Vállalkozást”, egy szóval sem említve a szervezetet, ami mögötte áll. Valójában, ha rákérdeznél, meglehet, hogy egy másik nevet mondanának. A velük való találkozás egy hosszú, gondosan megtervezett prezentációt foglal magában, amit arra terveztek, hogy meggyőzzenek arról, hogy jó sok pénzt kereshetsz az ő módszerüket követve. Csak közel a végéhez említik meg mellékesen, hogy milyen szervezet áll a vállalkozás mögött.
Íme, néhány kulcsfontosságú figyelmeztető jel, amire fel kell figyelned:
Megtévesztés.
Egyetlen tisztességes vállalkozásnak sincs szüksége arra, hogy megtévesszen. Nagy felhajtással rendezett gyűlések, könyvek, kazetták, videók, röplapok, termékek. A fentebb részletezett elmekontroll technikák alkalmazása.
Forrás: http://szcientopedia.hu/materials/szekta.pdf
(A http://www.cultwatch.com/howcultswork.html fordítása)